MEDIACJA
Co to jest mediacja?
Przez mediację rozumiemy dobrowolny i poufny proces, w którym bezstronny i neutralny mediator wspomaga strony w wypracowywaniu satysfakcjonującego je porozumienia i rozwiązania konfliktu.
Mediator pomaga stronom konfliktu w negocjowaniu, dba o to, by każda ze stron mogła przedstawić swój punkt widzenia, porządkuje sprawy, o których strony chcą rozmawiać, sprawdza, czy się zrozumiały. Ważnym zadaniem mediatora jest pomoc stronom w znalezieniu rozwiązań. W przypadku postępowania mediacyjnego, w przeciwieństwie o postępowania sądowego ostateczne porozumienie jest wypracowane przez strony konfliktu, a nie stanowi rozstrzygnięcia sędziego, z tych względów jest ono akceptowane i uznawane przez strony.
Mediacji przyświeca idea ukazania możliwości rozwiązania sporu w sposób ugodowy, bez angażowania sądu w rozstrzyganie sprawy. W mediacji nie ma zwycięzców ani pokonanych, dodatkowo jest to postępowanie tańsze i szybsze niż postępowanie sądowe. Mediacja jest pomocna we wszelkich sporach między ludźmi zarówno m.in. w sprawach cywilnych, gospodarczych, rodzinnych, pracowniczych. Mediacja może być prowadzona na wniosek stron przed zainicjowaniem postępowania sądowego lub strony mogą zostać skierowane do mediatora przez sąd.
Ugoda zawarta przed mediatorem jest niezwłocznie zatwierdzana przez sąd. Zatwierdzona ugoda ma moc ugody zawartej przed sądem. Poprzez nadanie ugodzie mediacyjnej klauzuli wykonalności staje się ona tytułem wykonawczym a więc stanowi podstawę prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Mediacja, która nie zakończy się zawarciem ugody nie odbiera późniejszej możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.
Zalety mediacji
- Szybkość postępowania,
- Niższe niż sądowe koszty postępowania,
- Poufność,
- Dobrowolność,
- Elastyczność,
- Nieformalny przebiegu procesu mediacji.
Zasady mediacji
1) Poufność
Postępowanie mediacyjne jest poufne, co oznacza, że wszystkie informacje przekazywane przez strony postępowania mediatorowi jak i sobie wzajemnie pozostają zachowane w tajemnicy. Mediator nie ujawnia tych informacji nikomu, ani osobom prywatnym ani instytucjom ani wreszcie sądowi. Mediator nie może być przesłuchany przez sąd co do faktów, o których dowiedział się w trakcie mediacji. Również strony mediacji nie mogą ujawniać tych informacji, a w szczególności w postępowaniu sądowym nie mogą powoływać się na propozycje ugodowe, wzajemne ustępstwa i inne oświadczenia, które padły w trakcie posiedzenia mediacyjnego.
2) Bezstronność
Strony w mediacji są jednakowo traktowane przez mediatora. Mają one jednakowe prawa. Mediator jest osobą bezstronną, nie opowiada się po żadnej ze stron, nie wyróżnia żadnej ze stron, nie ocenia żadnej ze stron, nie narzuca własnych rozwiązań, własnego systemu wartości, nie ocenia propozycji rozwiązań przedkładanych przez strony a jedynie pośredniczy w osiągnięciu satysfakcjonującego porozumienia przez strony.
3) Neutralność
Zasada ta ściśle powiązana jest z zasadą bezstronności. Mediator nie tylko, że nie opowiada się po żadnej ze stron konfliktu ale także jest neutralny co do przedmiotu sporu i znalezionych rozwiązań.
4) Dobrowolność
Strony biorące udział w postępowaniu mediacyjnym wyrażają zgodę zarówno na przystąpienie do postępowania mediacyjnego jak i na jej kontynuowanie. W każdym bowiem momencie postępowania mediacyjnego strony mogą cofnąć zgodę na mediację.
Przebieg mediacji
- Otwarcie mediacji przez mediatora poprzez przedstawienie zasad mediacji oraz podstawowych informacji o przebiegu posiedzenia mediacyjnego,
- Przedstawienie stanowisk przez strony, przedstawienie propozycji ugodowych,
- Rozmowa pomiędzy stronami odnośnie przedmiotu mediacji,
- Negocjacje stron i próba wypracowania ugody,
-
Zawarcie ugody albo zamknięcie mediacji bez zawarcia ugody.